PLT-UN62F Cold Plate, 62mm x 62mm (2.44in x 2.44in)
Part No. PLT-UN62F
Ship From?Price (1pc)Stock
Volume Pricing USA
Volume Pricing S.Korea
RoHS CertifiedREACH Certified
PLT-UN62F is a high-efficiency, general-purpose cold plate for thermal applications such as TEC, LED, image sensor, and semiconductor cooling. The cooling area footprint is 62mm x 62mm (2.44in x 2.44in), and it utilizes a 0.5mm microfin internal structure.
One loose steel bracket is included, designed for easy fabrication and modification (see dimensions under the "Files" tab). The included bracket accommodates diagonal mounting hole distances from approximately 85mm to 116mm (3.35in to 4.57in).
Cold Plates
Flow Resistance @ 5LPM (10-13mm ID) 0.056 kgf/cm2 (0.8psi)
Thermal Resistance @ 5LPM (Approx.) 0.021°C/W
General
Weight 1.90 lb (0.86 kg)
Fitting Thread G 1/4 BSPP
Max Pressure Tolerance @ 25°C 8kgf/cm2 (113.8psi)
Max Temperature Tolerance 100°C (212°F)