SEN-FM18T10 Coolant Flow Meter with Temperature Sensor, 10K Ohm, Reed Switch
Part No. SEN-FM18T10
Ship From?Price (1pc)Stock
Volume Pricing USA
Volume Pricing S.Korea
RoHS CertifiedREACH Certified
Koolance's inline flow meters provide electronic indication of real-time coolant flow rate. This model uses a reed switch to detect impeller rotation, and integrates a thermistor coolant temperature sensor (10K Ohms @ 25ºC). G 1/4 BSPP fitting threads, and primary materials are a stainless steel body with brass threads. Approximate read range is 2.0-20 LPM (32-317 GPH). Wire length is about 28" (70cm). It is recommended to keep current through the flow meter at 10mA or less to prevent damage.
Flow Meters
Accuracy (Approx.) +/-5%
Flow Rate Range 2.0-20 LPM (32-317 GPH)
General
Weight 0.22 lb (0.10 kg)
Fitting Thread G 1/4 BSPP
Max Pressure Tolerance @ 25°C 6kgf/cm2 (85 psi)
Max Temperature Tolerance 70°C (158°F)
Min Storage Temperature (*No Freezing) 0°C (32°F)